Bakır, yer altı madenleri arasında değerli IB geçiş elementlerden birisidir. İngilizce Copper, Almanca Kupfer, Fransızca Cuivre, Latince Cuprum ve Esperanto dilinde Kupro şeklinde karşılık bulur. Çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günlük yaşamın birçok alanında, süs eşyası, el sanatları ve silah sanayi alanlarında yaygın olarak kullanılır. Modern çağımızda ise 13 milyon tondan fazla kullanılan ikincil metal durumundadır. Bakır, sürekli arz-talep döngüsü artış gösteren endüstriyel madde kaynağıdır.

Bakır Hurdası Alanlar

Ankara‘da bakır hurdası alan firmalar içerisinde tabii ki en tecrübelisi Şahinler Grup Metal bulunmaktadır.

Bakır Hurdaları, kızıl renkte ve en yaygın kullanım alanına sahip madenlerin başında gelmektedir. Bakır üretiminde kullanımı kolay maddedir ve birçok alanda yaygın kullanılmaktadır.

Bakır Hurdası Fiyatı

Bakır hurdası kaç TL diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Bakır, ısı ve enerji ileten en iyi elementlerin başında gelmektedir. Isı, elektrik, soğutma, enerji odaklı birçok sektörde çok sık tercih edilmesinden dolayı bakır hurdaları oldukça kıymetlidir.

Bakır hurdası kilo fiyatı bilgisine hurda fiyatları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Güncel fiyatlara ulaşmak için tıklayınız.

Bakır, paslanmaz.

Bakır madeninin en önemli özelliklerinden biri de hurdalarının dahi paslanmamasıdır. Kaplama alanında tercih edilen en yaygın maden bakırdır. Kaynak yapımında, bronz üretiminde çok sık kullanılmaktadır. Hammadde sektörü ve sanayi endüstrisi içinde olmazsa olmaz madenlerin başında bakır gelmektedir. Çünkü bakır, kullanımı kolay, işlevi büyük ve en eski çağlardan bu yana kullanılmış madendir. 

Bakır, aynı zamanda dünyada en uzun ömürlü ve dayanıklı elementlerdendir. Bu yüzden bakır hurdası geri dönüşüm işleminde en sık kullanılan metallerden biridir.

Bakır ve Bakır Hurdası Çeşitleri

  • Blister Bakır ve Bakır Hurdası: Saflık oranı %97 ila %98 arasındadır. İçeriğinde Fe, S, Au, Ag, Se, Te ve Ni barındırmaktadır. 
  • Elektronik Bakır ve Hurdası: Olması istenilen saflık oranı %99,9’dur. 
  • Ateşle Rafine Edilmiş Bakır: Saflık oranının %99,9 olması öngörülür. 
  • OFHC (Oxygen-Free High Conductivity, oksijensiz yüksek iletkenlikte) Bakır: Olması gereken saflık oranı %99,99 adeta kesin saflık düzeyidir. 

Bakır, çeşitli piro, hidro ve elektrometalurjik yöntemler kullanılarak cevherlerden saf olarak üretilmektedir. Üretim safhası o denli maliyetli ve yüksektir ki, özgün bakır üretilmesi yerine mevcut bakırların toplanması, ayrıştırılması ve kullanılması daha sağlıklı ve düşük maliyetlidir. Bu yüzden de bakır hurdalarının toplanması büyük önem teşkil eder. 

Bakır hurdaları bakır elementinin özelliğinden dolayı dövülebilmekte ve işlenebilmektedir. Döküm, kaynak vb. alanlarda kabiliyet sağlar. Dünya üzerinde varlığı ve kalitesiyle en iyi madenlerden biri olan gümüşten sonra iletkenliği en yüksek maden elementi bakırdır. Pirinç, bronz gibi alışım yapılması konusunda da önemi yüksektir. 

Bakır ve Bakır Hurdası Kullanım Alanları

Günlük yaşamın birçok alanında kullanılmaktadır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri bakırı bulunmaz bir cevher haline getirmiştir. Enerji, elektrik-elektronik sanayi, inşaat, ulaşım, endüstriyel donanım, kimya, kuyumculuk, boya sanayi vb. birçok alanda en yaygın kullanılan madendir. 

Dayanıklılığı, paslanmaz olması ve bozulmazlığı sayesinde soğuk hava makinelerinde, teçhizatlarda ve nakliye araçlarında, dış kaplamalarda en yaygın bakır ve bakır hurdası kullanılır. 

HDSL, ADSL kablolarda bakır kullanılmaktadır ve bu kablolar İnternet, telefon vb. iletişim kanallarının en önemli donanımlarıdır. 

Bakır Hurdasının Önemi

Özgün bakır dünyanın belli bölge ve rezervlerinde çıkarılmaktadır. Türkiye’de de bakır rezervleri bulunur. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Karadeniz Bakır İşletmeleri, Etibank ve bazı özel kurumlar bakır çıkarılması, işlenmesi konusunda faaliyet yürütürler. Fakat bu işlemler maliyetlidir. Özgün bakırın saf elde edilmesi de zahmetlidir. Dolayısıyla 2. Dönüşüm sanayi ve birçok sektör, bakır hurdalarından bakırı alarak kullanmayı tercih eder. Bakır hurdaları, rezerv ve kaynak olmasa da bakırın bulunabilirliğini ve kullanabilirliğini artırmaktadır. Bu yüzden bakır madeni kadar bakır hurdaları da değerli ve oldukça tercih edilen bir madde konumundadır. 

Bakır hurdalarının toplanıp işlenmesi, geri dönüşüme kazandırılması çevre ve doğa için bulunmaz bir hizmettir. 

Bakır Hurdası Çeşitleri: Soyma bakır, lama bakır hurdası, plaka bakır hurdası, levha bakırı hurdası, boru bakır, trafo bakırı, kalıp bakır, bakır talaşı, bobin bakır, tombak bakır, kalın yanık bakır, teneke bakırı gibi birçok bakır hurdası bulunmaktadır. 

× Size nasıl yardımcı olabilirim?